Радиоактивті с?улелерді? биологиялы? ?сері.

Жұмажанова Гүлбану Жұмажанқызы,

Жамбыл мектеп-балабақшасының физика пәнінің мұғалімі.

Сабақтың тақырыбы: Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері.

Сабақтың мақсаты

Білімділік: Оқушылардың атом энергиясының қазіргі қоғам өміріндегі және адамзатқа тигізетін пайдасы мен зияны туралы мәліметтермен білімдерін кеңейту; Өзіне-өзі баға беруге, өз жетістіктерін сезініп, әлсіз жақтарын сын көзбен қарауға үйрету;

Дамытушылық: Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу біліктерін дамыту,әр оқушының білімділік, ұжымдық қабілеттерін ояту,есте сақтауын, ой –өрістерін, танымдық қабілеттерін дамыту;

Тәрбиелік: Оқушыларға радиоактивтік сәулелердің денсаулыққа әсер ету факторларымен таныстыру, оларды білу негізінде өз денсаулықтарын сақтай білуге , Отансүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Көрнекілік:слайдтар,интерактивтік тақта .

Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, түгендеу.Сабаққа әзірлеп алу.

І.Үй тапсырмасы. “Білім минуты” Сұрақ –жауап

1.Шығарылған сәуленің жұтылған дозасы деп….

Жұтылған энергияның сәулеленген заттың массасына қатынасын айтады.

2.Шығарылған сәуленің жұтылуының эквивалентті дозасы деп…. .Жұтылған доза мен биологиялық эффективтік коэффициенттің көбейтіндісіне тең шаманы айтады.

3.Шығарылған сәуленің жұтылған дозасының өлшем бірлігін атаңдар.

Грэй (Гр)=Дж/кг.

4 Шығарылған сәуленің жұтылған дозасының формуласын жаз. D=E/m.

ІІІ. “Ой қозғау” стратегиясы

1.Физика және экология.

а) Экология дегеніміз не?

б)Қоршаған ортаны ластаушы көздерді

IV.“Мағынаны ажырату” стратегиясы

1. Радиоактивтік заттар арқылы ластану.

2. Атомдық бомба- ең қауіпті қару.

V.“Суретке қарап болжау”стратегиясы. “Бейбіт”атомның зардаптары,Чернобыль АЭС-да

VI. “Ой толғаныс”стратегиясы

1.Атомдық бомба түрлері.

PDC-1 Қуаты 20 килотонна, Хиросимада“Малыш” атом бомбасы 20 килотонна, Кеңестің алғашқы сутегі бомбасы 50мегатонна, PDC-6 Қуаты 480 килотонна.

1.Атом бомбасы. слайд.

2.Семей полигоны. слайд.

VII.Қосымша ақпарат.

Радиоактивті толқындарды,толқындық шкала бойынша ретпен қояр болсақ.

1.Төменгі жиілікті толқын; 2.Радиотолқындар ; 3.Инфрақызыл сәуле;

4.Көрінетін жарық; 5.Ультракүлгін сәуле; 6.Рентген сәулесі; 7.Гамма сәуле шығару.

Радиоактивті сәулелердің күнделікті өмірде кездесуі шама мен мынадай болады.

1.Фльюраграфияға түскен сайын 1,5 % 2.Табиғи радиация фонынын жылдық мөлшері 1%

3.Ұялы телефон 4.Жыл бойы күн сайын 3- сағаттық теледидар-0,04%

Көз жаттығу. слайд.

1. 199F элементінің ядросының заряды неге тең? (е=1,6*10 -19 Кл). 14,4*10 -19 Кл

2. 23592U изотоптың ядросында қанша Z протон мен қанша N нейтрон бар?

3.Ядросында 7 протон мен 8 нейтрон бар бейтарап атомның электрондық қабықшасында қанша электрон бар? Nе=7

4.Қандай сәулелердің (α,β,γ) өту қабілеті өте үлкен. γ

VIII.Үйге тапсырма. Өткен тақырыптарды қайталау, тест құрастыру.

IX.Бағалау.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями: