№ 3 сабақ
3-апта |
Күні 19 қыркүйек
|
Пән Қазақ әдебиеті |
Мұғалім аты-жөні Кенжетаева Құралай Кенжебайқызы |
Солтүстік Қазақстан облысы, Мамлют ауданы, Бексейіт орта мектебінің 7-сыныбы Оқушы саны-9 Жас ерекшелігі: 12-13 жас |
||
Сабақтың тақырыбы: Шешендік сөздер. Жиренше шешен. |
||||||
Сілтеме: |
7-сынып оқулығы |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Жиренше шешеннің тапқыр, ұтымды сөздерімен таныстыру, оқушылардың тіл байлығын жетілдіру, сезімтал, шешен болуға ұмтылдыру
|
|||||
Нәтиже: |
Осыған дейінгі өткен шешендер өмірі, олардың шешендік сөздері, төрелігі туралы алған білімдерін қорытады, Жиренше шешеннің тапқырлығын талдайды |
|||||
Түйінді идеялар: |
Жиренше мен Қарашаштай сөзге шешен, өз орталарында әділдіктің жақтаушысы, парасатты азаматтар болу |
|||||
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақ. |
|||||
Ресурстар |
Түрлі түсті маркелер, постер, 5-сынып оқулығы |
|||||
Әдіс-тәсілдері: |
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру, СТО, ОүБ |
|||||
Пәнаралық байланыс: |
Тарих, бейнелеу өнері |
|||||
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин. |
||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||
4. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру |
Сәлемдесу Өздерін ретке келтіру Кітап , оқу құралдарын, дәптерлерін, дайындыққа келтіру |
|||||
Қызығушылықты ояту 10 мин 1. Үй тапсырмасын сұрау: — Қарабай мен Қодардың портреттерін оқып бер — Ұнаған үзіндіні жатқа сұрау
|
||||||
2. Топқа бөлу. Қыздар — "Қарашаш сұлу", ұлдар-"Жиренше шешен" 3.Екі топ бір-бірлерін бағалайды |
Топқа бөлінеді
Бір-бірлерінің орындаған тапсырмаларын бағалап отырады. |
|||||
Мағынаны тану 25 мин (Сабақтың негізгі бөлімі) |
||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||
10 мин 1-тапсырма: ""/29-32-беттерді оқып, түсінгедерін қағаз бетіне түсіріп, сыныпқа қорғайды, яғни постер жасайды /
3 мин 2-тапсырма: Екі топтан екі оқушы шығып, бүгінгі тақырып бойынша бұрынғы алған білімдерін жаңғырту. Сергіту сәті 2 мин Оқулықпен жұмыс Жиренше шешеннің "Дүниеде не өлмейді" деген сұраққа жауабын мәнерлеп оқып беру. —Жиреншенің жауабымен келісесіңдер ме?
|
5 мин Оқушылар постер жасайды Қарашаш" тобына "Шешендік сөздер туралы", ал "Жиренше шешен" тобына "Шешен сөзді қалай түсінесің? 2 мин 1. Қарашаш кім? Мінездеме береді 2. Жиренше кім? Мінездеме береді
Бойларын сергігітіп, билейді 3 мин Жиреншенің жауабын жан-жақты талдайды, |
|||||
Ой толғаныс 7 мин |
||||||
Қорыту. Күтілетін нәтиже 5 мин.
|
||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||
— Не білдік?
— Не үйрендік?
"Жақсының аты өлмейді, Ғалымның хаты өлмейді" дегенді қалай түсінесіңдер. 3 минуттық эссе жазу
|
"Шешен" сөзінің мағынасын аша білді, Шешендік сөздің 3 түрін ажырата алады . Жиренше шеннің ақылгөй, дана, сөз тапқыш екенін оның "Дүниеде не өлмейді" деген сұраққа жауабынан білуге болатынын үйрендік Әр топтан ең жақсы жазылған эсселерін топта қарап , бір оқушы оқиды. |
|||||
Бағалау 2 мин |
||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||
Өз көршілерін сабаққа қаншалықты қатысып отырғанын, тапсырманы орындауға қанша үлес қосқанын қадағалап отыру тапсырылады.. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды . |
Бір-бірлерін бағалу. Көршілерінің сабақ бойы қаншалықты қатысып отырғанын бақылап отырады, 3 баллдық жүйемен әр тапсырмаға көршісіне баға қойып, жинаған баллын есептеп, қорытынды баға шығарады, дәлелдеп айтады. |
|||||
Үйге тапсырма 1 мин |
||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||
Үйге: 1. Мақал-мәтел тауып, жазып келу : "Жиренше " тобы ер, батыр туралы, "Қарашаш" тобы қыз тәрбиесі, ана туралы 2. Өздерің қандай жауап ұсынар едіңдер?
|
Тобы Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алу. Стиктерге сабақтың ұнаған жақтары мен ұнамаған жақтарын жазады |