Заттар мен материалдар

Заттар және материалдар

Мектеп: №4 Балжан Бөлтірікова атындағы мектеп-лицей

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Турумбетова Г.М.

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Неліктен біз иісті қашықтықтан сеземіз?

Оқу мақсаты

5.3.1.1-бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіру

Сабақтың мақсаттары

«Диффузия» ұғымын қалыптастыру,

Заттарды түрлі агрегаттық жағдайдағы диффузия үдерісінің ағу жылдамдығын анықтау,

Тәжірибе нәтижесінде алынған ақпараттарға талдау жасай алады

Жетістік критерийлері

Оқушылар сыни тұрғыдан ойлана алады; тақырып мазмұнын өздігінен ізденіп, топ жұмысына белсене араласып, өзін өзі реттеуді қалыптастырады;

Оқушылар алған білімдерін тиянақтауға, пысықтауға, өздіктерінен жұмыс жасай білуге үйренеді;

Қосымша ізденуге, қорытынды жасауға дағдыланды.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Физика

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба

Тілдік құзыреттілік

«Ғылым әлемі» «Адам. Жер шары. Ғалам» тараулары бойынша қорытынды тапсырмалар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

7-8минут

Мұғалім жағымды эмоция тудырады:

Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.

Мен бақытты баламын,

Жан дүниемде күн нұрлы

Жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын – деп жылу лебіздерін бір-біріне білдіреді (3 мин)

Үйге берілген тапсырма: (5 минут)

Өткенді пысықтау топпен

Шаттық шебері

Сабақтың ортасы

15-20 минут

Жаңа тақырыпты меңгеру (7-9 минут)

Білімдерін белсендіру үшін, мен оқушыларға «Идеиялар себепті» стратегиясының тәсілі көмегімен дәптеріне айналадағы заттарды түгелдей 2 бағанға: «денелер», «заттар» деп бөліп жазуды ұсынамын. Содан кейін жұппен немесе топпен ақпарат алмасу жүзеге асады. Талқылау үш минуттан аспайды. Бұдан оқушылар заттар мен денеге анықтама береді

Бағалау критерий

Дескриптор

Балл

тақырып мазмұнын өздігінен ізденіп, ашады

«Денеге» анықтама бере алады

1

«Заттар» ұғымына анықтама бере алады

1

«Диффузия» ұғымына анықтама бере алады

1

«Кестемен жұмыс» (5 минут)

Заттардың күйі

Бағалау критерий

Дескриптор

Балл

Заттарды түрлі агрегаттық жағдайдағы диффузия үдерісінің ағу жылдамдығын анықтау

Заттардың агрегаттық күйін анықтайды

1

Заттардың агрегаттық күйлеріне байланысты диффузияның жүру жылдамдығын анқтайды

1

Таныстырылым, оқулық пен жұмыс

Сабақтың соңы

10 минут

Тәжірибе жасау ( 5-6 минут)

Ыстық және суық суы бар екі стақан беріледі. Екі стақанға қара шай қалташасын салып, олар судың қоңыр түске боялу уақытын анықтайды.

Бағалау криттерий

Дескриптор

Балл

Тәжірибе нәтижесінде алынған ақпараттарға талдау жасай алады

Диффузияның жылдамдығы температураға байланысты қалай өзгеретіні туралы айта алады

2

Оқулық, дәптерлер

Бағалау

(1-2 минут)

Жалпы балл:

7-6 балл – өте жақсы, жарайсың

5-4 балл – жақсы

3-тен төмен — талпын

Сабақтың соңы

2 минут

Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау.

Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім

Смайликтер

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)

Математика сабағы

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями: